29 Ağustos 2011 Pazartesi

MAVİ GÜL MAVİ GÜL OLUR MU

Mavi gül yani mavi renkli bir gül doğal olarak mümkün olmayan bir çiçektir. Güller, çiçeklere mavi rengi veren temel pigment olan delfinidine genetik yapıları hasebiyle sahip değildirler. Delfinidin geninin bulunmaması doğal olarak güllerin mavi renkte çiçek açmasını önler. Mavi güller tarih boyunca imkânsızı başarmanın sembolü olmuş, sık sık bahçeciliğin Kutsal Kâsesi olarak anılmıştır.
Mavi güller geleneksel olarak beyaz güllerin mavi boya ile suni bir şekilde boyanması sonucu üretilirler. Bununla birlikte 2004 yılında Avustralyalı Florigene ve Japon Suntory firmalarının yaklaşık 13 yıllık ortak çalışmalarının ardından genetik mühendislik yoluyla ilk mavi gül üretilmiştir. Petunyadan klonlanan delfinidin geni Rosa gallica türü güle yerleştirilmiştir. Bununla birlikte siyanidin pigmentinin hâlâ bulunması sebebiyle gülün rengi keskin maviden ziyade koyu burgonya rengi olmuştur. Bundan sonraki çalışmalarda RNAi teknolojisi kullanılarak, siyanidin üretimi baskılanmış, çok az miktarlarda siyanidin içeren koyu eflâtunumsu bir bitki üretilebilmiştir. Gül üreticilerine göre mavi güller milyonlarca dolarlık uluslararası gül pazarının %5'ini kazanabilir.


İmkânsızı sembolize eden mavi gülün sahibine gençlik bahşettiği veya dileklerini yerine getirdiğine inanılır. Örneğin Slav mitolojisinde Baba Yaga'ya mavi gül getirenin dileklerinin bahşedileceğine inanılır.

3 yorum:

  1. Hayatımda en çok sevdiğim çiçek mavi gül.. Bu yazıda paylaştığınız fotoğraf da (belki çok yaygın ondandır bilmiyorum ama) sürekli profil resmi yaptığım mavi gül. Bunlar neyse de blogumda kullandığım şablonlarımız bile aynı. Uyumlu zevklere sahipmişiz yine de şaşırtıcı oldu bu blogu bulmak benim için :)

    YanıtlaSil
  2. Nerede. Yetisiyor bu mavi gül. Acaba

    YanıtlaSil
  3. Cok ilginc cicek bu

    YanıtlaSil