7 Eylül 2011 Çarşamba

HOLSTEİN İNEKLERİN ÖZELLİKLERİ VE SÜT ORANLARIHolstein sığır ırkının anavatanı Hollanda'nın Frizyan bölgesidir. Avrupa'nın çeşitli yörelerinde özel olarak yetiştirilmiş hayvanlardır. Türkiye'de daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ülkemiz şartlarına uygun olarak yetiştirilmektedir. Tipik süt ırkı özelliği taşıması sebebiyle en çok tercih edilen süt sığırları arasındadır. Bedenleri siyah ve beyaz parçaların birleşmesiyle renklenir. Gayet iri yapılıdır. Memeleri büyük ve yumuşaktır.


Bir laktasyonda 4500 – 7000 lt arasında (ülkemiz şartlarında) süt verirler. İyi bakım ve beslenme ile bazı ineklerin 10000-12000 lt'ye kadar süt verimi sağladığı da görülmüştür. Sütteki yağ oranı % 3.6'dır.
Holsteinler daha çok sütçü beden yapısı göstermektedirler. Holstein sığır ırkı mükemmel bir sütçü kapasiteye sahiptir. Beden önden arkaya doğru yavaş yavaş genişlik ve derinlikte artar.
Bas asil ve zarif, deri ince ve yumuşak olup boyunda vertikal kıvrımlar yapar.


Tüyler kısa ve parlak sırt bel ve sağrı düzgün bir hat seklindedir. Sağlam kemik yapısı düzgün duruş ve yürüyüş onun sağlam konstitüsyonunu belirler.
Memeleri iyi şekillenmiş olup önde karin altı ve arkadan yukarıya doğru düzgün bir şekilde uzanarak bağlanmıştır. Uzun ve belirgin süt damarları sütçülük kabiliyetinin göstergesidir.
Holstein, bütün dünya ülkelerinde sığır ırklarında belirleyici özellik olmuştur.
Bir çok ırkla melezlemesi yapılmıştır.
Az verimli yerli ırklarımızın, Holstein ırkı hayvanlar ile melezlenince yerli hayvanlara göre daha çok verim sağladığı görülmüştür.


 Hele bakım ve besleme iyi olursa, çok verimli ve kârlı bir hayvancılık yapılabilir.
Holstein sığır ırkı hayvanlar, hastalıklara karşı çok duyarlı olup, bakımına ve korunmasına titizlikle dikkat edilmesi gereken bir sığır ırkıdır. Damızlık süt sığırcılığı yapmaya elverişlidir. Her türlü iklime uyum sağlarlar.
Holstein sığır ırkı, dünyada sığırcılık projelerinde hep ön planda olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder