15 Aralık 2011 Perşembe

VAN GOGH YILDIZLI GECE TABLOSU VE RESMİN AÇIKLAMASI"Van Gogh,  Haziran 1889'da en bilinen eserlerinden biri olan Yıldızlı Gece'yi (Starry Night) yaptı. Van Gogh, bu eserinde, Güney Fransa'da yattığı akıl hastanesinin penceresinden gördüğü gökyüzündeki öğeleri abartılı bir şekilde resmetmiştir. Temmuz ortasında tekrar bir nöbet geçirip boyalarını yemeye kalkışınca bir süre resim yapmasına izin verilmediyse de, durumu düzelince resim yapmaya devam etti. Zamanının çoğunu odasında geçiriyor, dışarıya ancak doktor gözetiminde kısa yürüyüşler için çıkabiliyordu."
Yıldızlı Gece'nin tarzı, 19. yüzyılın sonlarında gözde bir boyama tarzı olan geç izlenimciliktir. Yıldızlı Gece'nin aslı, ABD'de, New York eyaletine bağlı New York şehrinde, Modern Sanatlar Müzesi'ndedir.


Ard (Geç) İzlenimcilik (Post Empresyonizm) Fransa’da, İzlenimciliğin kurallarına tepki olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru doğdu. Art İzlenimcilik'in temsilcileri olan sanatçılar, sanat yaşamlarına izlenimcilikle başlamışlardır. Ancak bu izlenimcilik akımının kimi sınırlamalarını aşmak ve resimlerine kendi kişiselliklerini katmak istiyorlardı.
Zamanla kişisel anlatım resimlerine yansıdı. İzlenimciliğin canlı ve parlak renkleri yanında, gelenekselin dışına çıkan konu anlayışı da bu sanatçıları etkilemeyi sürdürdü.
Art İzlenimcilik daha sonra yerini Fovizm ve Kübizm’e bırakarak bu yeni akımlara da öncülük etmiştir.
Başlıca temsilcileri:

  • Paul Cézanne (1839-1906)
  • Georges Seurat (1859-1891)
  • Paul Signac (1863-1935)
  • Vincent van Gogh (1853-1890)
  • Paul Gauguin (1848-1903)
  • Henri de Toulouse-Lautrec
Ünlü ressamın yıldızlı gece tablosunu yaptığı zaman ki ruh ve psikolojik durumu ansiklopedik bilgilerle sabittir.
Ressam bu tablosunda İçinde bulunduğu,çaresiz ortamı renklerin yardımı ile tuvaline
ustalıkla yansıtmıştır.
Tablonun alt tarafında ki: yani kendi durumunu izah eden karanlık ortamdan,gök yüzüne uzanan koyu renkle çizilmiş, figürler bulunmaktadır.
Ressam kendi iç dünyasında ki karanlık geceyi, gökyüzünü sıra dışı ve canlı renklerle boyayarak, aydınlık yapmıştır
Ünlü ressamın bu tablosunda işlediği tema; bulunduğu ortamdan kurtulmak olarak değerlendirilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder